| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $9M | $2M | 41.6% | 724.1% |
| Op. Income | $3M | $733.0K | $90.0K | 269.4% | 2908.9% |
| Gross Margin | 63.0% | 41.5% | 68.7% | 21.6pp | -5.7pp |
| Net Margin | 1.0% | -38.1% | -13.6% | 39.1pp | 14.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.14 | $-0.04 | 103.4% | 110.8% |
| Free Cash Flow | -$837.0K | -$527.0K | -$606.0K | -58.8% | -38.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $60.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $390.0K |
| Income Tax Expense | $268.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $122.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $122.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $122.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $576.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $60.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $390.0K |
| Income Tax Expense | $268.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $122.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $122.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $122.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $576.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $122.0K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $609.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$592.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $498.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$578.0K |
| Other Financing Activities | -$158.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$238.0K |
| FREE CASH FLOW | -$837.0K |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $150.0K |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $250.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $98M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $940.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $99M |
| TOTAL ASSETS | $109M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $377.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $249.0K |
| Additional Paid-In Capital | $216M |
| Retained Earnings | -$140M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $76M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $76M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $109M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $3M |