| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $857.0K | $1M | $2M | -38.8% | -45.1% |
| Op. Income | -$235.0K | -$518.0K | -$20.0K | 54.6% | -1075.0% |
| Gross Margin | 52.4% | 64.3% | 53.0% | -11.9pp | -0.7pp |
| Net Margin | -35.7% | -21.7% | 1.0% | -14.0pp | -36.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.22 | $0.01 | -4.5% | -2153.6% |
| Free Cash Flow | -$187.0K | $107.0K | -$79.0K | -274.8% | -136.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $857.0K |
| Cost of Revenue | $408.0K |
| GROSS PROFIT | $449.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $223.0K |
| General & Administrative | $349.0K |
| SG&A Expenses | $572.0K |
| Other Expenses | $112.0K |
| Operating Expenses | $684.0K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$235.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$71.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$306.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$306.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$306.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$406.0K |
| D&A | $142.0K |
| EBIT | -$235.0K |
| EBITDA | -$93.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$306.0K |
| Depreciation & Amortization | $155.0K |
| Stock-Based Compensation | $42.0K |
| Deferred Income Tax | $82.0K |
| Other Non-Cash Items | -$14.0K |
| Change in Working Capital | -$140.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$181.0K |
| Capital Expenditure | -$6.0K |
| Acquisitions (Net) | -$122.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$128.0K |
| Net Debt Issuance | -$86.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$87.0K |
| FREE CASH FLOW | -$187.0K |
| Net Change in Cash | -$396.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $231.0K |
| Net Receivables | $599.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $65.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $174.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $137M |
| Retained Earnings | -$128M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $360.0K |
| Net Debt | -$776.0K |