| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | — | $42M | — | -8.1% |
| Op. Income | -$2M | — | $2M | — | -192.4% |
| Gross Margin | 23.4% | — | 29.5% | — | -6.1pp |
| Net Margin | 2.0% | — | 6.6% | — | -4.6pp |
| EPS (Diluted) | $64.80 | — | $223.20 | — | -71.0% |
| Free Cash Flow | $1M | — | $5M | — | -72.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $450.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $770.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $770.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $770.0K |
| D&A | $383.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | $65 |
| EPS Diluted | $65 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $770.0K |
| Depreciation & Amortization | $383.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $269.0K |
| Other Non-Cash Items | $356.0K |
| Change in Working Capital | -$73.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$320.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$320.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $113.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $94.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $784.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $105.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$533 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | -$227 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$14M |