| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $246M | $240M | $225M | 2.5% | 9.3% |
| Op. Income | $75M | $76M | $69M | -1.5% | 8.7% |
| Gross Margin | 70.0% | 65.9% | 69.1% | 4.1pp | 0.9pp |
| Net Margin | 10.3% | 8.1% | 5.7% | 2.3pp | 4.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.13 | $0.02 | 38.5% | 1039.2% |
| Free Cash Flow | $101M | $20M | $12M | 411.1% | 734.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $246M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $98M |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $171M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | -$49M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $503.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $69M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $150M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $246M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $98M |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $171M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | -$49M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $503.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $69M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $150M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $69M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $147.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $130M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$31M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$62M |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$103M |
| FREE CASH FLOW | $101M |
| Net Change in Cash | -$65.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $89M |
| Inventory | $134M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $235M |
| PP&E (Net) | $2.3B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $216M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $69M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $191M |
| Long-Term Debt | $2.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | -$141M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $28M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $28M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $2.5B |
| Net Debt | $2.5B |