| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $193M | $191M | $169M | 1.1% | 14.5% |
| Op. Income | $18M | $13M | -$6M | 36.3% | 390.7% |
| Gross Margin | 77.3% | 76.9% | 75.8% | 0.4pp | 1.5pp |
| Net Margin | 11.5% | 9.7% | -2.4% | 1.8pp | 13.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.13 | $-0.03 | 30.8% | 666.7% |
| Free Cash Flow | $35M | $12M | $963.0K | 191.8% | 3581.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $52M |
| Selling & Marketing | $47M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $131M |
| Cost & Expenses | $175M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | -$646.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $52M |
| Selling & Marketing | $47M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $131M |
| Cost & Expenses | $175M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | -$646.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$998.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$44M |
| Sales/Maturities of Investments | $199M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $150M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$33M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$36M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | $154M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $183M |
| Short-Term Investments | $315M |
| Net Receivables | $117M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $241M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $856M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $118M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $153M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $285M |
| Long-Term Debt | $357M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $528.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $362M |
| TOTAL LIABILITIES | $647M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $615M |
| Retained Earnings | -$253M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$529.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $361M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $361M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $366M |
| Net Debt | $183M |