| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $503M | — | $374M | — | 34.6% |
| Op. Income | -$54M | — | -$22M | — | -142.0% |
| Gross Margin | 73.0% | — | 72.1% | — | 1.0pp |
| Net Margin | -11.2% | — | -6.1% | — | -5.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | — | $-0.19 | — | -131.6% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $8M | — | -41.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $503M |
| Cost of Revenue | $136M |
| GROSS PROFIT | $367M |
| R&D Expenses | $119M |
| Selling & Marketing | $183M |
| General & Administrative | $113M |
| SG&A Expenses | $296M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $422M |
| Cost & Expenses | $557M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$56M |
| Income Tax Expense | $122.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$56M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$54M |
| EBITDA | -$40M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$56M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $54M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$525M |
| Sales/Maturities of Investments | $103M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$429M |
| Net Debt Issuance | $564M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM FINANCING | $538M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $120M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $187M |
| Short-Term Investments | $498M |
| Net Receivables | $67M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $161M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $930M |
| PP&E (Net) | $32M |
| Goodwill | $118M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $151M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $234M |
| Long-Term Debt | $561M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $588M |
| TOTAL LIABILITIES | $822M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $511M |
| Retained Earnings | -$251M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$528.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $260M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $260M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $584M |
| Net Debt | $397M |