| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | — | $24M | — | -32.7% |
| Op. Income | -$10M | — | $4M | — | -353.0% |
| Gross Margin | 50.5% | — | 56.0% | — | -5.5pp |
| Net Margin | -65.7% | — | 17.6% | — | -83.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1767.40 | — | $791.38 | — | -323.3% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | -$16M | — | 51.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | -$20M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | -$19M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $74.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$825.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $241.8K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$1.8K |
| EPS Diluted | -$1.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $226.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$597.9K |
| Other Non-Cash Items | -$192.5K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$38.1K |
| Acquisitions (Net) | -$15 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $13M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $157.5K |
| Long-Term Investments | $702.9K |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $60M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $68.0K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $772.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $46M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $46M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $60M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$2M |