| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | — | $15M | — | 54.3% |
| Op. Income | $4M | — | $5M | — | -22.6% |
| Gross Margin | 56.0% | — | 45.9% | — | 10.1pp |
| Net Margin | 17.6% | — | 24.6% | — | -7.0pp |
| EPS (Diluted) | $791.38 | — | $647.85 | — | 22.2% |
| Free Cash Flow | -$16M | — | $3M | — | -639.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $246.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $239.5K |
| Interest Expense | $54.9K |
| Other Income/Expenses | $112.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | -$52.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $201 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $203.4K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $791 |
| EPS Diluted | $791 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $246.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $239.5K |
| Interest Expense | $54.9K |
| Other Income/Expenses | $112.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | -$52.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $201 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $203.4K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $791 |
| EPS Diluted | $791 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $203.4K |
| Stock-Based Compensation | -$2M |
| Deferred Income Tax | -$739.6K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $27M |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | -$28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $174.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $50M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $178.5K |
| Long-Term Investments | $744.9K |
| Tax Assets | $870.0K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $70M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $68.0K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $59M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $59M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $70M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$4M |