| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.0B | $1.0B | 7.6% | 7.9% |
| Op. Income | $62M | $56M | -$35M | 10.5% | 275.9% |
| Gross Margin | 48.3% | 50.3% | 49.8% | -2.1pp | -1.6pp |
| Net Margin | 2.5% | -1.1% | 4.7% | 3.6pp | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $-0.21 | $0.84 | 338.1% | -40.5% |
| Free Cash Flow | $34M | -$37M | $96M | 191.1% | -65.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $567M |
| GROSS PROFIT | $529M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $377M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $432M |
| Other Expenses | $35M |
| Operating Expenses | $467M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $803.0K |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $93M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $567M |
| GROSS PROFIT | $529M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $377M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $432M |
| Other Expenses | $35M |
| Operating Expenses | $467M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $803.0K |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $93M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $350M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$17M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$334M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $97.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$19M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$21M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$43M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $108M |
| Inventory | $1.2B |
| Other Current Assets | $43M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $547M |
| Goodwill | $290M |
| Intangible Assets | $288M |
| Long-Term Investments | -$340M |
| Tax Assets | $72M |
| Other Non-Current Assets | $340M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $120M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $73M |
| Other Current Liabilities | -$73M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $428M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $43M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | -$1.9B |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $578M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $578M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.5B |