| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | $990M | $1.2B | 2.6% | -12.4% |
| Op. Income | -$35M | $42M | $11M | -182.9% | -418.0% |
| Gross Margin | 49.8% | 50.0% | 47.1% | -0.2pp | 2.7pp |
| Net Margin | 4.7% | 0.3% | -0.4% | 4.4pp | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.84 | $0.05 | $-0.08 | 1691.0% | 1166.0% |
| Free Cash Flow | $96M | $44M | $189M | 115.8% | -49.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $510M |
| GROSS PROFIT | $506M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $204M |
| SG&A Expenses | $204M |
| Other Expenses | $337M |
| Operating Expenses | $541M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | -$35M |
| Interest Income | $420.0K |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | -$110M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $31M |
| EBIT | -$35M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $47M |
| Depreciation & Amortization | $320M |
| Stock-Based Compensation | $116M |
| Deferred Income Tax | -$129M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$256M |
| OPERATING CASH FLOW | $105M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$39.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$42M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$26M |
| Other Financing Activities | $684.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$69M |
| FREE CASH FLOW | $96M |
| Net Change in Cash | $28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $172M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $102M |
| Inventory | $1.1B |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $589M |
| Goodwill | $290M |
| Intangible Assets | $345M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $123M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $119M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $54M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $519M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$1.8B |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $670M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $670M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.5B |