| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.8B | — | $3.5B | — | 8.7% |
| Op. Income | $115M | — | $110M | — | 4.5% |
| Gross Margin | 18.5% | — | 19.1% | — | -0.6pp |
| Net Margin | 1.8% | — | 1.7% | — | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.57 | — | $1.38 | — | 13.8% |
| Free Cash Flow | $11M | — | $76M | — | -85.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.8B |
| Cost of Revenue | $3.1B |
| GROSS PROFIT | $697M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $582M |
| Operating Expenses | $582M |
| Cost & Expenses | $3.6B |
| OPERATING INCOME | $115M |
| Interest Income | $247.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $112M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $68M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $145M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.8B |
| Cost of Revenue | $3.1B |
| GROSS PROFIT | $697M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $582M |
| Operating Expenses | $582M |
| Cost & Expenses | $3.6B |
| OPERATING INCOME | $115M |
| Interest Income | $247.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $112M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $68M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $145M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $68M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$39M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$55M |
| Acquisitions (Net) | -$66M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$119M |
| Net Debt Issuance | $47M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $416.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $56M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $220M |
| Inventory | $440M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $716M |
| PP&E (Net) | $279M |
| Goodwill | $191M |
| Intangible Assets | $47M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $535M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $192M |
| Short-Term Debt | $248M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $522M |
| Long-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $21M |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $98M |
| TOTAL LIABILITIES | $620M |
| Common Stock | $435.0K |
| Additional Paid-In Capital | $189M |
| Retained Earnings | $444M |
| Treasury Stock | -$708.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | -$713.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $630M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $630M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $296M |
| Net Debt | $282M |