| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $516M | $512M | $465M | 1.0% | 11.0% |
| Op. Income | $33M | $34M | $45M | -1.3% | -26.0% |
| Gross Margin | 34.8% | 29.3% | 37.8% | 5.5pp | -3.0pp |
| Net Margin | 5.1% | 4.9% | 7.4% | 0.2pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.39 | $1.33 | $1.82 | 4.5% | -23.6% |
| Free Cash Flow | -$13M | $7M | -$12M | -293.0% | -8.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $516M |
| Cost of Revenue | $337M |
| GROSS PROFIT | $180M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $118M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $146M |
| Cost & Expenses | $483M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $516M |
| Cost of Revenue | $337M |
| GROSS PROFIT | $180M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $118M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $146M |
| Cost & Expenses | $483M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $18M |
| Other Non-Cash Items | -$626.0K |
| Change in Working Capital | -$40M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$47M |
| Acquisitions (Net) | $359.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$14M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$165.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $376M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $249M |
| Inventory | $371M |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $715M |
| Goodwill | $457M |
| Intangible Assets | $85M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $498.0K |
| Other Non-Current Assets | $106M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $82M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $244M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $230M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $268M |
| TOTAL LIABILITIES | $512M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $93M |
| Retained Earnings | $1.8B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $52M |
| Net Debt | -$325M |