| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $465M | $464M | $429M | 0.2% | 8.5% |
| Op. Income | $45M | $54M | $41M | -17.0% | 10.1% |
| Gross Margin | 37.8% | 38.3% | 36.8% | -0.5pp | 1.0pp |
| Net Margin | 7.4% | 9.0% | 7.4% | -1.6pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.82 | $2.21 | $1.66 | -17.6% | 9.6% |
| Free Cash Flow | -$12M | $30M | $56M | -141.1% | -121.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $465M |
| Cost of Revenue | $289M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $101M |
| SG&A Expenses | $104M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $131M |
| Cost & Expenses | $420M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $466.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$543.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $465M |
| Cost of Revenue | $289M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $101M |
| SG&A Expenses | $104M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $131M |
| Cost & Expenses | $420M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $466.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$543.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$37M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $66.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$65.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $513M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $208M |
| Inventory | $325M |
| Other Current Assets | $41M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $660M |
| Goodwill | $430M |
| Intangible Assets | $85M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $580.0K |
| Other Non-Current Assets | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $81M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $255M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $89M |
| Other Non-Current Liabilities | $134M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $253M |
| TOTAL LIABILITIES | $508M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $89M |
| Retained Earnings | $1.8B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$25M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | -$470M |