| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $577M | $543M | $512M | 6.3% | 12.7% |
| Op. Income | $33M | $21M | $34M | 61.3% | -0.9% |
| Gross Margin | 34.2% | 31.8% | 29.3% | 2.4pp | 4.9pp |
| Net Margin | 4.2% | 3.3% | 4.9% | 0.9pp | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.29 | $0.95 | $1.33 | 35.8% | -3.0% |
| Free Cash Flow | $29M | $668.0K | $7M | 4303.9% | 328.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $577M |
| Cost of Revenue | $379M |
| GROSS PROFIT | $197M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $133M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $164M |
| Cost & Expenses | $543M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $553.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$68.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $577M |
| Cost of Revenue | $379M |
| GROSS PROFIT | $197M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $133M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $164M |
| Cost & Expenses | $543M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $553.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$68.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | $388.0K |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $79M |
| Capital Expenditure | -$49M |
| Acquisitions (Net) | -$299M |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $101M |
| Other Investing Activities | $172.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$257M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$48.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$851.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | -$185M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $279M |
| Inventory | $397M |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $813M |
| PP&E (Net) | $802M |
| Goodwill | $648M |
| Intangible Assets | $151M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $528.0K |
| Other Non-Current Assets | $110M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $89M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $259M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $244M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $290M |
| TOTAL LIABILITIES | $549M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $64M |
| Net Debt | $5M |