| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $542M | $516M | $486M | 4.9% | 11.4% |
| Op. Income | $43M | $33M | $45M | 30.6% | -3.1% |
| Gross Margin | 34.7% | 34.8% | 36.2% | -0.1pp | -1.5pp |
| Net Margin | 6.3% | 5.1% | 6.9% | 1.2pp | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.81 | $1.39 | $1.77 | 30.2% | 2.3% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$13M | -$23M | 14.4% | 51.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $542M |
| Cost of Revenue | $354M |
| GROSS PROFIT | $188M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $498M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $542M |
| Cost of Revenue | $354M |
| GROSS PROFIT | $188M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $498M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $765.0K |
| Other Non-Cash Items | $444.0K |
| Change in Working Capital | -$36M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | -$107M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$39M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$152M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$132M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $244M |
| Short-Term Investments | $107M |
| Net Receivables | $273M |
| Inventory | $376M |
| Other Current Assets | $51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $728M |
| Goodwill | $461M |
| Intangible Assets | $85M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $514.0K |
| Other Non-Current Assets | $108M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $85M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $243M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $231M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $266M |
| TOTAL LIABILITIES | $509M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $93M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$195M |