| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | — | $1.1B | — | 10.8% |
| Op. Income | $151M | — | $124M | — | 21.9% |
| Gross Margin | 36.5% | — | 37.2% | — | -0.7pp |
| Net Margin | 7.6% | — | 6.7% | — | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $4.76 | — | $3.85 | — | 23.6% |
| Free Cash Flow | $87M | — | $22M | — | 290.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $798M |
| GROSS PROFIT | $458M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $241M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $307M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $151M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$374.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $151M |
| Income Tax Expense | $56M |
| Net Income from Continuing Ops | $95M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $93M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $153M |
| EBITDA | $219M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $798M |
| GROSS PROFIT | $458M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $241M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $307M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $151M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$374.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $151M |
| Income Tax Expense | $56M |
| Net Income from Continuing Ops | $95M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $93M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $153M |
| EBITDA | $219M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $95M |
| Depreciation & Amortization | $66M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$330.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $162M |
| Capital Expenditure | -$75M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$508.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$75M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $87M |
| Net Change in Cash | $71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $120M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $135M |
| Inventory | $214M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $488M |
| PP&E (Net) | $412M |
| Goodwill | $288M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | -$13M |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $753M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $52M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $146M |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $55M |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $198M |
| TOTAL LIABILITIES | $344M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $43M |
| Retained Earnings | $845M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $897M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $897M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $105M |
| Net Debt | -$15M |