| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $675.0K | — | $951.0K | — | -29.0% |
| Op. Income | -$21M | — | -$18M | — | -15.1% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -4525.0% | — | -1898.8% | — | -2626.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.28 | — | $-1.20 | — | -6.7% |
| Free Cash Flow | -$18M | — | -$16M | — | -16.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $675.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $675.0K |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $615.0K |
| Interest Expense | $82.0K |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $284.0K |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$30M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $284.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$93.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$12.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $325.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $792.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $792.0K |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $821.0K |
| Short-Term Debt | $18.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $466.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $61M |
| Retained Earnings | -$65M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $811.0K |
| Net Debt | -$9M |