| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $10M | — | -1.3% | — |
| Op. Income | $3M | $3M | — | -15.5% | — |
| Net Margin | 24.8% | 23.6% | — | 1.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.53 | $0.51 | — | 3.9% | — |
| Free Cash Flow | $3M | $285.0K | $3M | 1024.2% | 11.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $558.0K |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $558.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $269.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $330.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $330.0K |
| Stock-Based Compensation | $17.0K |
| Deferred Income Tax | $307.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$649.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $25M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $66M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | -$24M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $82M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $754.0K |
| Long-Term Investments | $540M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $610M |
| TOTAL ASSETS | $691M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $598M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $605M |
| Long-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $635M |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $620.0K |
| Retained Earnings | $53M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $56M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $691M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | $19M |