| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $19M | $17M | -2.2% | 9.1% |
| Op. Income | $1M | $2M | $3M | -42.3% | -57.5% |
| Gross Margin | 56.5% | 61.3% | 67.8% | -4.7pp | -11.3pp |
| Net Margin | 7.0% | 10.5% | 14.7% | -3.5pp | -7.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.45 | $0.56 | -35.6% | -48.2% |
| Free Cash Flow | $1M | $3M | -$300.0K | -63.3% | 456.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$123.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $395.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$123.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $395.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $395.0K |
| Stock-Based Compensation | $150.0K |
| Deferred Income Tax | -$2.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$586.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$211.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | -$111M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $120M |
| NET CASH FROM FINANCING | $112M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $245M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $263M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $114M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $257M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $274M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | $90M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $72M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $72M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $257M |
| Net Debt | $239M |