| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $18M | $15M | -1.0% | 19.4% |
| Op. Income | $3M | $3M | $3M | -25.8% | -24.9% |
| Gross Margin | 64.8% | 67.4% | 79.3% | -2.6pp | -14.5pp |
| Net Margin | 13.3% | 16.6% | 19.6% | -3.3pp | -6.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.53 | $0.67 | $0.66 | -20.9% | -19.7% |
| Free Cash Flow | $1M | $2M | $2M | -33.0% | -21.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $165.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $418.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $165.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $418.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $418.0K |
| Stock-Based Compensation | $146.0K |
| Deferred Income Tax | $11.0K |
| Other Non-Cash Items | -$137.0K |
| Change in Working Capital | -$994.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$385.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $85M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$134M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$51M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $258M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $276M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $86M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $167M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $182M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | $90M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $167M |
| Net Debt | $148M |