| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | — | $29M | — | 3.5% |
| Op. Income | $6M | — | $7M | — | -13.0% |
| Gross Margin | 84.1% | — | 83.7% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 17.7% | — | 19.6% | — | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.17 | — | $1.25 | — | -6.4% |
| Free Cash Flow | $6M | — | $10M | — | -43.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $24M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $792.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $24M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $792.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $792.0K |
| Stock-Based Compensation | $9.0K |
| Deferred Income Tax | $595.0K |
| Other Non-Cash Items | $35.0K |
| Change in Working Capital | $708.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $30M |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $33M |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $43M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $75M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $434M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $478M |
| TOTAL ASSETS | $553M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $473M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $482M |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $512M |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $276.0K |
| Retained Earnings | $38M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $553M |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | -$876.0K |