| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $36M | $45M | -11.6% | -28.9% |
| Op. Income | -$5M | -$6M | -$24M | 21.7% | 80.6% |
| Gross Margin | 22.2% | 21.4% | 22.6% | 0.8pp | -0.4pp |
| Net Margin | -27.3% | -29.3% | 283.6% | 2.0pp | -310.8pp |
| EPS (Diluted) | $-7.76 | $-0.79 | $11.95 | -882.3% | -164.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$12M | -$53M | 71.6% | 93.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $717.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $109.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $594.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $112.0K |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $153.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48M |
| TOTAL LIABILITIES | $86M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $167M |
| Retained Earnings | -$199M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $55M |
| Net Debt | $41M |