| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $12M | $19M | 40.1% | -8.6% |
| Op. Income | -$3M | -$7M | -$646.2K | 57.4% | -355.2% |
| Gross Margin | 18.5% | 21.0% | 26.0% | -2.4pp | -7.5pp |
| Net Margin | -24.1% | -70.0% | -3.2% | 45.9pp | -20.9pp |
| EPS (Diluted) | $-9.75 | $-20.25 | $-1.24 | 51.9% | -687.9% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$4M | -$2M | -0.2% | -98.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $286.7K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $107.7K |
| Interest Expense | $32.3K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$63.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $366.5K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$10 |
| EPS Diluted | -$10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $366.5K |
| Stock-Based Compensation | $711.0K |
| Deferred Income Tax | -$63.9K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$327.4K |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$37.5K |
| Common Stock Repurchased | -$405.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $320.4K |
| Other Current Assets | $38.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $62M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $12.2K |
| Additional Paid-In Capital | $85M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $62M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$6M |