| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $13M | $8M | 42.5% | 118.8% |
| Op. Income | $66.7K | $222.0K | -$148.5K | -69.9% | 144.9% |
| Gross Margin | 23.3% | 22.8% | 20.4% | 0.5pp | 2.9pp |
| Net Margin | 0.3% | 9.8% | -8.3% | -9.5pp | 8.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $2.75 | $-3.50 | -95.5% | 103.5% |
| Free Cash Flow | -$1M | $988.8K | $96.8K | -216.5% | -1289.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$2.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $66.7K |
| Interest Income | $9.2K |
| Interest Expense | $4.3K |
| Other Income/Expenses | -$7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $59.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $59.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59.7K |
| D&A | $154.3K |
| EBIT | $64.0K |
| EBITDA | $218.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$2.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $66.7K |
| Interest Income | $9.2K |
| Interest Expense | $4.3K |
| Other Income/Expenses | -$7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $59.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $59.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59.7K |
| D&A | $154.3K |
| EBIT | $64.0K |
| EBITDA | $218.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $59.7K |
| Depreciation & Amortization | $154.3K |
| Stock-Based Compensation | $506.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$972.1K |
| Capital Expenditure | -$179.9K |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $604.4K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $941.9K |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $68M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $440.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $11.5K |
| Additional Paid-In Capital | $78M |
| Retained Earnings | -$22M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $68M |
| Total Debt | $722.8K |
| Net Debt | -$40M |