| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $19M | $12M | 11.0% | 74.9% |
| Op. Income | -$867.8K | -$646.2K | $152.8K | -34.3% | -667.8% |
| Gross Margin | 23.3% | 26.0% | 21.9% | -2.8pp | 1.3pp |
| Net Margin | -3.3% | -3.2% | -13.2% | -0.1pp | 9.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.66 | $-1.24 | $-5.00 | -33.7% | 66.9% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$2M | $298.5K | -88.8% | -1359.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$8.7K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$867.8K |
| Interest Income | $79.9K |
| Interest Expense | $7.7K |
| Other Income/Expenses | $63.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$804.3K |
| Income Tax Expense | -$108.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$696.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$696.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$696.2K |
| D&A | $218.3K |
| EBIT | -$796.6K |
| EBITDA | -$578.3K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$696.2K |
| Depreciation & Amortization | $218.3K |
| Stock-Based Compensation | $882.0K |
| Deferred Income Tax | -$108.1K |
| Other Non-Cash Items | $51.1K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$32.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.3K |
| Net Debt Issuance | -$36.0K |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $354.3K |
| Other Current Assets | $7.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $51M |
| PP&E (Net) | $901.2K |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $65M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $332.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $807.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $11.6K |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $65M |
| Total Debt | $694.7K |
| Net Debt | -$26M |