| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $2M | -15.6% | 54.4% |
| Op. Income | $917.1K | $1M | $414.2K | -26.3% | 121.4% |
| Gross Margin | 52.6% | 53.9% | 58.3% | -1.3pp | -5.7pp |
| Net Margin | 25.7% | 26.0% | 22.1% | -0.3pp | 3.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.20 | $0.09 | -20.0% | 75.8% |
| Free Cash Flow | $581.2K | $1M | $1M | -48.8% | -45.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $157.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $459.5K |
| SG&A Expenses | $459.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $617.3K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $917.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $115.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $282.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $750.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $750.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $750.5K |
| D&A | $53.0K |
| EBIT | $917.1K |
| EBITDA | $854.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $157.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $459.5K |
| SG&A Expenses | $459.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $617.3K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $917.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $115.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $282.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $750.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $750.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $750.5K |
| D&A | $53.0K |
| EBIT | $917.1K |
| EBITDA | $854.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $750.5K |
| Depreciation & Amortization | $53.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $59.7K |
| Other Non-Cash Items | $67.9K |
| Change in Working Capital | -$247.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $624.0K |
| Capital Expenditure | -$42.7K |
| Acquisitions (Net) | $167.7K |
| Purchases of Investments | -$880.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$167.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | $606.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $581.2K |
| Net Change in Cash | -$602.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $424.3K |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $389.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $59.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $82.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $252.1K |
| Other Current Liabilities | $216.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $252.1K |
| Other Non-Current Liabilities | -$252.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $252.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $459.4K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $175.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$424.3K |