| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | -9.7% | 0.1% |
| Op. Income | $949.1K | $1M | $721.9K | -14.9% | 31.5% |
| Gross Margin | 54.0% | 54.0% | 42.8% | 0.0pp | 11.2pp |
| Net Margin | 28.3% | 28.2% | 20.5% | 0.1pp | 7.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.21 | $0.14 | -9.5% | 35.7% |
| Free Cash Flow | $1M | $1M | $1M | -4.8% | 9.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $111.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $591.0K |
| Operating Expenses | $702.1K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $949.1K |
| Interest Income | $99.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $147.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $230.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $865.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $865.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $865.5K |
| D&A | $21.7K |
| EBIT | $949.1K |
| EBITDA | $970.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $111.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $591.0K |
| Operating Expenses | $702.1K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $949.1K |
| Interest Income | $99.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $147.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $230.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $865.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $865.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $865.5K |
| D&A | $21.7K |
| EBIT | $949.1K |
| EBITDA | $970.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $865.5K |
| Depreciation & Amortization | $21.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$68.7K |
| Other Non-Cash Items | -$48.3K |
| Change in Working Capital | $458.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$30.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $290.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $164.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $667.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $102.2K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $769.7K |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $513.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $511.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $459.4K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |