| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | — | $13M | — | 3.4% |
| Op. Income | $5M | — | $5M | — | -5.4% |
| Gross Margin | 61.7% | — | 59.9% | — | 1.8pp |
| Net Margin | 27.7% | — | 29.2% | — | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.80 | — | $0.78 | — | 2.6% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $4M | — | -13.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $455.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $455.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $229.8K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $455.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $455.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $229.8K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $229.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $82.8K |
| Other Non-Cash Items | -$4.7K |
| Change in Working Capital | -$313.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$454.6K |
| Acquisitions (Net) | -$600.3K |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $600.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | $746.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $366.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $218.3K |
| Other Non-Current Assets | -$143.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $208.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $461.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $459.6K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |