| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | — | — | — |
| Op. Income | $4M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 56.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 25.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.64 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $3M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $492.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $484.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $200.8K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $492.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $484.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $200.8K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $200.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$105.0K |
| Other Non-Cash Items | $10.7K |
| Change in Working Capital | $118.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$177.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $8.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$8.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $355.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $952.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $355.8K |
| Other Non-Current Assets | $190.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $187.8K |
| Short-Term Debt | $6.7K |
| Deferred Revenue | $969.2K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $500.9K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | -$359.6K |
| Accum. Other Comp. Income | -$386.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $6.7K |
| Net Debt | -$3M |