| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $155M | $151M | $145M | 2.2% | 6.5% |
| Op. Income | $23M | $24M | $25M | -3.9% | -5.6% |
| Gross Margin | 27.7% | 28.8% | 28.6% | -1.1pp | -0.9pp |
| Net Margin | 10.6% | 11.4% | 11.3% | -0.8pp | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $2.11 | $2.21 | $2.11 | -4.5% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $33M | $22M | $18M | 44.8% | 84.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $299.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $299.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$12M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$18M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $87M |
| Inventory | $86M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $198M |
| PP&E (Net) | $96M |
| Goodwill | $197M |
| Intangible Assets | $143M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $72.0K |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $455M |
| TOTAL ASSETS | $653M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $82M |
| Long-Term Debt | $134M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167M |
| TOTAL LIABILITIES | $249M |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $44M |
| Retained Earnings | $357M |
| Treasury Stock | -$587.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $404M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $404M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $653M |
| Total Debt | $166M |
| Net Debt | $147M |