| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $290M | $274M | $288M | 5.9% | 0.7% |
| Op. Income | $24M | $8M | $23M | 188.1% | 6.6% |
| Gross Margin | 19.2% | 14.0% | 20.2% | 5.1pp | -1.0pp |
| Net Margin | 6.8% | 2.3% | 7.0% | 4.4pp | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.77 | $0.25 | $0.79 | 208.0% | -2.5% |
| Free Cash Flow | $19M | $109M | $29M | -82.3% | -33.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $290M |
| Cost of Revenue | $235M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $266M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $24M |
| Interest Expense | $869.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $290M |
| Cost of Revenue | $235M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $266M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $24M |
| Interest Expense | $869.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $122.0K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$46M |
| Sales/Maturities of Investments | $63M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$67.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $102M |
| Short-Term Investments | $100.0K |
| Net Receivables | $465M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $567M |
| PP&E (Net) | $134M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $152M |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $143M |
| Long-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $210M |
| Retained Earnings | $575M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $734M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $734M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | -$52M |