| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $267M | $267M | $220M | -0.0% | 21.7% |
| Op. Income | -$72M | -$1.0K | -$14M | -7222600.0% | -413.7% |
| Gross Margin | -16.0% | 12.2% | 7.1% | -28.3pp | -23.1pp |
| Net Margin | -21.1% | 0.3% | -4.8% | -21.4pp | -16.3pp |
| EPS (Diluted) | $-2.23 | $0.03 | $-0.42 | -8298.5% | -431.0% |
| Free Cash Flow | $42M | -$9M | -$15M | 543.0% | 378.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $267M |
| Cost of Revenue | $310M |
| GROSS PROFIT | -$43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $339M |
| OPERATING INCOME | -$72M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $797.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$72M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | -$56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$56M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$71M |
| EBITDA | -$69M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$56M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $31M |
| Change in Working Capital | $70M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$46M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$122.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $80M |
| Short-Term Investments | $1.6B |
| Net Receivables | $701M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$2.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $134M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.8B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $209M |
| Retained Earnings | $557M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$89M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $676M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $676M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | -$30M |