| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $870M | — | $811M | — | 7.3% |
| Op. Income | $102M | — | $46M | — | 121.2% |
| Gross Margin | 21.2% | — | 15.4% | — | 5.9pp |
| Net Margin | 8.8% | — | 5.0% | — | 3.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.98 | — | $1.58 | — | 88.6% |
| Free Cash Flow | $153M | — | $169M | — | -9.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $870M |
| Cost of Revenue | $685M |
| GROSS PROFIT | $185M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $83M |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $768M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $109M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $102M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $102M |
| EBITDA | $108M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $870M |
| Cost of Revenue | $685M |
| GROSS PROFIT | $185M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $83M |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $768M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $109M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $102M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $102M |
| EBITDA | $108M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $76M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$368.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $68M |
| OPERATING CASH FLOW | $161M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$602M |
| Sales/Maturities of Investments | $508M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$102M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$17M |
| Other Financing Activities | -$59M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$75M |
| FREE CASH FLOW | $153M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $92M |
| Short-Term Investments | $800.0K |
| Net Receivables | $219M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $96M |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $143M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2.8B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.9B |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $212M |
| Retained Earnings | $484M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $87M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $783M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $783M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$92M |