| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $705M | — | $591M | — | 19.4% |
| Op. Income | -$13M | — | $58M | — | -121.8% |
| Gross Margin | 6.5% | — | 16.5% | — | -9.9pp |
| Net Margin | 0.0% | — | 8.0% | — | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $1.81 | — | -100.0% |
| Free Cash Flow | $60M | — | $69M | — | -12.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $705M |
| Cost of Revenue | $659M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $59M |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $718M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $116M |
| Interest Expense | $43M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | -$13M |
| Net Income from Continuing Ops | $11.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11.0K |
| D&A | $6M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11.0K |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $70M |
| OPERATING CASH FLOW | $74M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | -$173M |
| Purchases of Investments | -$599M |
| Sales/Maturities of Investments | $610M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$175M |
| Net Debt Issuance | $42M |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$16M |
| Other Financing Activities | $51M |
| NET CASH FROM FINANCING | $65M |
| FREE CASH FLOW | $60M |
| Net Change in Cash | -$36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $402M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $420M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $50M |
| TOTAL ASSETS | $627M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $283M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $357M |
| TOTAL LIABILITIES | $435M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $213M |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $191M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $191M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $627M |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | -$19M |