| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $153M | $152M | $126M | 0.6% | 21.4% |
| Op. Income | -$29M | -$25M | -$11M | -12.7% | -160.0% |
| Gross Margin | 57.0% | 56.4% | 55.6% | 0.7pp | 1.4pp |
| Net Margin | -19.2% | -16.8% | -9.0% | -2.3pp | -10.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $-0.18 | $-0.09 | -16.7% | -125.1% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$17M | $3M | 62.2% | -341.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $68M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $116M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $127.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$545.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$29M |
| Income Tax Expense | $308.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $512M |
| Short-Term Investments | $447.0K |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $622M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $124M |
| TOTAL ASSETS | $746M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $241M |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $354M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $371M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $889M |
| Retained Earnings | -$514M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $375M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $375M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $746M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$495M |