| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | — | $34M | — | 11.7% |
| Op. Income | -$215.2K | — | $447.7K | — | -148.1% |
| Gross Margin | 1.6% | — | 2.2% | — | -0.6pp |
| Net Margin | 0.1% | — | 0.9% | — | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $0.08 | — | -88.3% |
| Free Cash Flow | -$172.0K | — | -$505.3K | — | 66.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $596.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $405.8K |
| General & Administrative | $405.8K |
| SG&A Expenses | $811.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $811.6K |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | -$215.2K |
| Interest Income | $1.2K |
| Interest Expense | $1.3K |
| Other Income/Expenses | -$96.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$311.9K |
| Income Tax Expense | -$203.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$108.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $134.7K |
| NET INCOME | $26.3K |
| Net Income Deductions | $134.7K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$108.4K |
| D&A | $1.0K |
| EBIT | -$196.7K |
| EBITDA | -$195.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26.3K |
| Depreciation & Amortization | $1.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | -$191.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$171.3K |
| Capital Expenditure | -$663 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$663 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $189.6K |
| FREE CASH FLOW | -$172.0K |
| Net Change in Cash | -$30.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $264.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $73.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $3.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $246.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $249.7K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $573.6K |
| Short-Term Debt | $138.4K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $2.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$214.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $241.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $138.4K |
| Net Debt | -$1M |