| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | — | $53M | — | 7.0% |
| Op. Income | $369.1K | — | -$321.0K | — | 215.0% |
| Gross Margin | 1.8% | — | 1.4% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 0.3% | — | -0.6% | — | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | — | $-0.18 | — | 166.6% |
| Free Cash Flow | -$113.8K | — | $865.4K | — | -113.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $649.1K |
| SG&A Expenses | $649.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $649.1K |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $369.1K |
| Interest Income | $1.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $52.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $421.2K |
| Income Tax Expense | $241.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $179.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $179.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $179.7K |
| D&A | $996 |
| EBIT | $369.1K |
| EBITDA | $370.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $649.1K |
| SG&A Expenses | $649.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $649.1K |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $369.1K |
| Interest Income | $1.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $52.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $421.2K |
| Income Tax Expense | $241.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $179.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $179.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $179.7K |
| D&A | $996 |
| EBIT | $369.1K |
| EBITDA | $370.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $179.7K |
| Depreciation & Amortization | $995 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $244.4K |
| Change in Working Capital | -$536.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$111.8K |
| Capital Expenditure | -$2.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$32.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32.7K |
| FREE CASH FLOW | -$113.8K |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $264.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $4.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $502.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $506.4K |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $573.6K |
| Short-Term Debt | $138.4K |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $2.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $59.6K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$25.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1M |