| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $53M | — | $55M | — | -4.8% |
| Op. Income | -$321.0K | — | $46.7K | — | -787.9% |
| Gross Margin | 1.4% | — | 0.7% | — | 0.7pp |
| Net Margin | -0.6% | — | 0.1% | — | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | — | $0.02 | — | -957.1% |
| Free Cash Flow | $865.4K | — | $1M | — | -30.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $725.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | -$321.0K |
| Interest Income | $1.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$246.5K |
| Income Tax Expense | $96.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $147.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$490.2K |
| NET INCOME | -$343.2K |
| Net Income Deductions | -$490.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $147.1K |
| D&A | $1.2K |
| EBIT | $223.8K |
| EBITDA | $224.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$343.2K |
| Depreciation & Amortization | $1.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1.6K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $867.6K |
| Capital Expenditure | -$2.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $420.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $580 |
| FREE CASH FLOW | $865.4K |
| Net Change in Cash | $866.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $282.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $3.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $920 |
| Tax Assets | $283 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.0K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $282.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $246.7K |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $1.5K |
| Additional Paid-In Capital | $147.0K |
| Retained Earnings | -$561.9K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $150.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$263.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$263.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |