| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | — | 2.7% | — |
| Op. Income | $1M | $1M | — | 1.4% | — |
| Gross Margin | 89.2% | 89.3% | — | -0.1pp | — |
| Net Margin | 17.8% | 17.9% | — | -0.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.18 | — | 0.0% | — |
| Free Cash Flow | $804.0K | $593.0K | — | 35.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $563.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $86.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $432.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $386.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $928.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $928.0K |
| Net Income Deductions | -$20.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $908.0K |
| D&A | $213.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $563.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $86.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $432.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $386.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $928.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $928.0K |
| Net Income Deductions | -$20.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $908.0K |
| D&A | $213.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $928.0K |
| Depreciation & Amortization | $213.0K |
| Stock-Based Compensation | $91.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$19.0K |
| Change in Working Capital | $148.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$557.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $211.0K |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$596.0K |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $804.0K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $32M |
| Net Receivables | $787.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $46M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $349M |
| Tax Assets | $614.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $380M |
| TOTAL ASSETS | $426M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $328M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $359M |
| Long-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $383M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | $22M |
| Treasury Stock | -$46.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$179.0K |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $426M |
| Total Debt | $65M |
| Net Debt | $52M |