| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | — | $41M | — | 7.5% |
| Op. Income | $7M | — | $9M | — | -23.1% |
| Gross Margin | 65.8% | — | 74.2% | — | -8.3pp |
| Net Margin | 16.8% | — | 21.9% | — | -5.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.27 | — | $1.57 | — | -19.1% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | $8M | — | -114.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $425.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$107.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $425.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$107.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $884.0K |
| Deferred Income Tax | -$904.0K |
| Other Non-Cash Items | $918.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$46M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | -$93.0K |
| Common Stock Repurchased | -$687.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $119M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $143M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $682.0K |
| Intangible Assets | $122.0K |
| Long-Term Investments | $494M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $149M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $673M |
| TOTAL ASSETS | $817M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $613M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $644M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $109M |
| TOTAL LIABILITIES | $753M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $46M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $63M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $63M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $817M |
| Total Debt | $132M |
| Net Debt | $113M |