| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | — | $24M | — | -9.8% |
| Op. Income | $3M | — | $4M | — | -25.4% |
| Gross Margin | 76.7% | — | 71.9% | — | 4.8pp |
| Net Margin | 11.2% | — | 13.0% | — | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.48 | — | $0.62 | — | -22.6% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $5M | — | -14.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $394.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $546.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $394.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $546.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $408.0K |
| Deferred Income Tax | -$111.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $625.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$52M |
| Sales/Maturities of Investments | $101M |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | $34M |
| Net Debt Issuance | $202.0K |
| Common Stock Repurchased | -$63.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $22M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $75M |
| Short-Term Investments | $35M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $111M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $305.0K |
| Long-Term Investments | $298M |
| Tax Assets | $887.0K |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $327M |
| TOTAL ASSETS | $438M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $350M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $380M |
| Long-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $402M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $19M |
| Treasury Stock | -$30.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $438M |
| Total Debt | $58M |
| Net Debt | -$17M |