| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | — | $27M | — | -6.3% |
| Op. Income | $3M | — | $3M | — | -19.1% |
| Gross Margin | 66.8% | — | 64.8% | — | 2.0pp |
| Net Margin | 10.2% | — | 10.9% | — | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.52 | — | $0.62 | — | -16.1% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $931.0K | — | 461.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $289.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $219.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $980.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $289.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $219.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $980.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $980.0K |
| Stock-Based Compensation | $220.0K |
| Deferred Income Tax | -$365.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$104M |
| Sales/Maturities of Investments | $112M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $543.0K |
| Long-Term Investments | $379M |
| Tax Assets | $801.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $408M |
| TOTAL ASSETS | $423M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $325M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $337M |
| Long-Term Debt | $47M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $388M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | -$555.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$707.0K |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $423M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | $48M |