| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $7M | — | -36.9% |
| Op. Income | -$561.1K | — | $2M | — | -130.8% |
| Gross Margin | 52.8% | — | 39.9% | — | 12.9pp |
| Net Margin | -10.7% | — | 20.9% | — | -31.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.52 | — | $0.05 | — | -2914.8% |
| Free Cash Flow | -$883.5K | — | -$631.5K | — | -39.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $779.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$561.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $88 |
| INCOME BEFORE TAX | -$561.0K |
| Income Tax Expense | -$11.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$59.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$468.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$468.5K |
| D&A | $61.9K |
| EBIT | -$561.1K |
| EBITDA | -$499.2K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$59.9K |
| Depreciation & Amortization | $7.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$11.8K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$819.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$883.5K |
| Capital Expenditure | $3 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$52.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $866.9K |
| FREE CASH FLOW | -$883.5K |
| Net Change in Cash | $638 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $80.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $136.8K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $217.1K |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $369.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $2.9K |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $377.1K |
| Net Debt | $372.1K |