| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $4M | — | 88.7% |
| Op. Income | $2M | — | $1M | — | 62.8% |
| Gross Margin | 39.9% | — | 54.9% | — | -15.0pp |
| Net Margin | 20.9% | — | 25.8% | — | -4.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | — | $0.00 | — | Infinity% |
| Free Cash Flow | -$631.5K | — | -$233.3K | — | -170.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $64.9K |
| General & Administrative | $843.1K |
| SG&A Expenses | $952.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $952.5K |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $361.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $116.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $64.9K |
| General & Administrative | $843.1K |
| SG&A Expenses | $952.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $952.5K |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $361.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $116.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $116.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $356.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$631.5K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $594.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $594.7K |
| FREE CASH FLOW | -$631.5K |
| Net Change in Cash | -$18.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $180.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $805.0K |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $333.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $26.2K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $359.4K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $195.4K |
| Short-Term Debt | $594.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $907.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $2.7K |
| Additional Paid-In Capital | $638.3K |
| Retained Earnings | $3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $2.7K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $676.5K |
| Net Debt | $496.0K |