| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $2M | 20.3% | -27.7% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$3M | 34.8% | 53.5% |
| Gross Margin | 14.8% | -20.9% | 4.1% | 35.7pp | 10.7pp |
| Net Margin | -85.3% | -603.5% | -137.4% | 518.2pp | 52.0pp |
| EPS (Diluted) | $-23.59 | $-139.25 | $-53.48 | 83.1% | 55.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $211.0K |
| R&D Expenses | $65.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18.0K |
| Other Income/Expenses | $66.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$15.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $434.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$780.0K |
| EPS | -$24 |
| EPS Diluted | -$24 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $731.0K |
| Inventory | $723.0K |
| Other Current Assets | $90.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $145.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $604.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $40.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $789.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $184.0K |
| Short-Term Debt | $219.0K |
| Deferred Revenue | $436.0K |
| Other Current Liabilities | $308.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $114.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $131.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $228M |
| Retained Earnings | -$224M |
| Treasury Stock | -$181.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $236.0K |
| Net Debt | -$3M |