| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | — | $25M | — | 8.2% |
| Op. Income | $1M | — | -$3M | — | 131.6% |
| Gross Margin | 23.2% | — | 41.6% | — | -18.3pp |
| Net Margin | -2.3% | — | -20.0% | — | 17.7pp |
| EPS (Diluted) | $-240.00 | — | $-2640.00 | — | 90.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$2M | — | 55.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $543.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$547.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$547.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$64.0K |
| NET INCOME | -$611.0K |
| Net Income Deductions | -$64.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$547.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$547.0K |
| EBITDA | $509.0K |
| EPS | -$240 |
| EPS Diluted | -$240 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$611.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $124.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $449.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$640.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $587.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $836.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $195.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $195.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $131M |
| Retained Earnings | -$162M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$587.0K |