| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $404.6K | $252.6K | 4224.4% | 6826.8% |
| Op. Income | $1M | -$158.3K | -$38.3K | 894.2% | 3379.6% |
| Gross Margin | 13.3% | 61.9% | 69.6% | -48.6pp | -56.2pp |
| Net Margin | 4.8% | -39.1% | -14.9% | 43.9pp | 19.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.39 | $-0.08 | $-0.02 | 583.9% | 2112.2% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$105.9K | -$108.4K | -3020.7% | -2948.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $800.5K |
| General & Administrative | $276.1K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $2.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$123.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $285.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $887.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $848.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $887.6K |
| D&A | $11.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $800.5K |
| General & Administrative | $276.1K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $2.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$123.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $285.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $887.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $848.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $887.6K |
| D&A | $11.8K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $848.3K |
| Depreciation & Amortization | $11.8K |
| Stock-Based Compensation | $27.2K |
| Deferred Income Tax | -$40.4K |
| Other Non-Cash Items | $779.8K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$40.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$247.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$92.0K |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $94.5K |