| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $569M | $573M | $617M | -0.6% | -7.8% |
| Op. Income | $35M | -$10M | $98M | 438.9% | -64.6% |
| Gross Margin | 20.3% | 19.8% | 19.7% | 0.5pp | 0.6pp |
| Net Margin | 3.0% | -6.5% | 1.0% | 9.5pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $-0.36 | $0.06 | 147.2% | 194.6% |
| Free Cash Flow | $1M | $25M | $51M | -94.5% | -97.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $569M |
| Cost of Revenue | $454M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $534M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $546.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $569M |
| Cost of Revenue | $454M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $534M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $546.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $37M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$46M |
| Acquisitions (Net) | $121.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46M |
| Net Debt Issuance | $50M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $40M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $450M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $712M |
| Inventory | $213M |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $894M |
| Goodwill | $703M |
| Intangible Assets | $237M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $335M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $127M |
| Other Current Liabilities | $127M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $704M |
| Long-Term Debt | $914M |
| Deferred Revenue NC | $30M |
| Deferred Tax Liabilities | $44M |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $111.0K |
| Additional Paid-In Capital | $881M |
| Retained Earnings | $782M |
| Treasury Stock | -$123M |
| Accum. Other Comp. Income | -$29M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | $570M |