| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $61M | — | $79M | — | -22.9% |
| Op. Income | -$123M | — | $19M | — | -741.4% |
| Gross Margin | 59.6% | — | 74.1% | — | -14.5pp |
| Net Margin | -209.8% | — | 15.7% | — | -225.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | $0.38 | — | -78.1% |
| Free Cash Flow | $8M | — | $17M | — | -56.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $127M |
| Operating Expenses | $159M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | -$123M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$129M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$128M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$128M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$128M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$123M |
| EBITDA | -$115M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$128M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $269.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $119M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$200.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $238M |
| Short-Term Investments | $96M |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $391M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $194M |
| Intangible Assets | $93M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $669.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $339M |
| TOTAL ASSETS | $731M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $457M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $489M |
| TOTAL LIABILITIES | $528M |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $452M |
| Retained Earnings | $85M |
| Treasury Stock | -$329M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $202M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $202M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $731M |
| Total Debt | $479M |
| Net Debt | $241M |