| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $105M | — | $95M | — | 10.4% |
| Op. Income | $3M | — | $12M | — | -74.9% |
| Gross Margin | 68.3% | — | 70.4% | — | -2.1pp |
| Net Margin | 1.7% | — | 8.6% | — | -6.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | $0.13 | — | -69.2% |
| Free Cash Flow | $9M | — | $10M | — | -11.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $105M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $378.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $105M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $378.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$307.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | -$77M |
| Sales/Maturities of Investments | $83M |
| Other Investing Activities | -$50.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $94.0K |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $43M |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $94M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $89M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $139.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $116M |
| TOTAL ASSETS | $210M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $312.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $312.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $42.0K |
| Additional Paid-In Capital | $222M |
| Retained Earnings | -$31M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$77.0K |
| Other Equity | $2.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $191M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $191M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $210M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$21M |